Edit Content

درباره ما

دکتر رضا سنجری جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

راه های ارتباطی با ما

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

 • خانه
 • -
 • ستون فقرات
 • -
 • درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر
مقدمه

در صورتی که احساس می کنید دچار علائم تنگی کانال نخاع هستید، بهتر است که این مقاله را به طور کامل بخوانید.

دیسک کمر

کمر هر انسانی از 5 مهره تشکیل شده است که بین هر مهره، غضروفی وجود دارد که به آن دیسک کمر گفته می شود.

بیماری دیسک کمر، بیماری است که در دهه چهارم زندگی هر شخصی ممکن است اتفاق بیفتد یعنی شایع ترین سنی افراد به دیسک کمر مبتلا می شوند دهه سوم و چهارم یعنی بین 30 تا 40 سالگی است.

بسیاری از بیماران ماه ها و سال ها درد کمر و اندام تحتانی را دارند که معمولا با دارو نسبتا بهبود پیدا می کنند. اما ممکن است حملات درد کمر شدید باشد و به درمان های دارویی پاسخ ندهد.

در ادامه با استناد به توضیحات دکتر رضا سنجری متخصص جراح ستون فقرات توضیحاتی را در این باره در اختیار شما دوستان عزیز قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

وظیفه دیسک کمر چیست؟

 • دیسک کمر ضربه های وارد شده به ستون فقرات را گرفته و باعث می شود تا ما بتوانیم به صورت یکنواخت راه برویم.
 • دیسک کمر باعث می شود ما بتوانیم به جلو، عقب، چپ و راست خم شویم و بچرخیم در واقع دیسک کمر یک بلبرینک زنده است.
 • دیسک کمر باعث می شود ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم. در واقع دیسک کمر مثل یک اهرم کوچک در حرکت های ستون فقرات عمل می کند.
 • در زمان بلند کردن اجسام سنگین، فشار زیادی به دیسک که ساختمان آن قابل فشرده شدن است، وارد می شود و به این شکل از شکستگی مهره ها جلوگیری می شود.

عکس دیسک کمرقسمت های مختلف دیسک

دیسک کمر در واقع از دو قسمت تشکیل شده است. هسته دیسک که نوکلئوس پولپوزوس (Nucleus Pulposus) و حلقه دیسک که انولوس فیبروزوس (Annulus fibrosus) نامیده می شود.

حلقه دیسک از لایه های بهم تنیده شده کلاژن تشکیل شده است که در واقع می توان آن را به تایر ماشین تشبیه کرد.

تشخیص دیسک کمر

باید گفت که دیسک کمر در همه انسان ها وجود دارد ولی آنچه که مردم از دیسک کمر عنوان می کنند در واقع پاره یا معیوب شدن دیسک کمر است.

تشخیص دیسک کمر از راه های مختلفی امکان پذیر است که یکی از مهم ترین موارد تشیخص استفاده از شرح حال بیمار است.

بیماری دیسک کمر معمولا با درد ناگهانی در ناحیه کمر یا پشت بیمار بروز می کند که ممکن است یک طرفه و یا دو طرفه باشد.

گاهی ممکن است بیمار سابقه کمر درد های مبهمی در گذشته شده باشد اما به ناگهان دچار کمر درد یا پا درد شدید شود.

دیسک کمر در مسیر عصب سیاتیک است، یعنی درد از ناحیه کمر شروع شده و در پشت ران و داخل لگن و سپس ساق پا منتشر می شود.

دومین راه تشخیص دیسک کمر معاینه بیمار توسط متخصص و جراح ستون فقرات است. پزشک در معاینه بیمار، پای وی را بالا آورده و اگر این کار باعث درد یا تشدید درد شد نهایتا پزشک برای تشخیص بیماری دیسک کمر یا پارگی، از ام آر آی استفاده می کند. در ام آر آی دیسک کمر به صورت کامل نشان داده می شود همچنین نوع بیماری، شدت پارگی و محل آن نیز مشخص می شود.

همچنین از نوار عصب و عضله نیز برای تشخیص دقیق پارگی دیسک می توان کمک گرفت.

 

علائم دیسک کمر

دیسک کمر علائمی دارد که می توان آن را به چند دسته تقسیم کرد:

 • درد کمر
 • درد در ناحیه اندام تحتانی یا همان درد سیاتیکی
 • علائم عصبی حسی مثل گز گز، خواب رفتن اندام تحتانی، سوزش و یا بی حسی در اندام تحتانی
 • اختلالات حرکتی یا ضعف عضله های اندام تحتانی
 • سندروم دم اسبی که اندام تحتانی را از کار انداخته و فرد دچار بی اختیاری و عدم توانایی در ادرار کردن می شود.

شایع ترین علائم دیسک کمر

کمر درد و دردی که در ناحیه کمر و اندام تحتانی بروز می کند که اصطلاحا به آن درد سیاتیک می گویند، از شایع ترین علائم دیسک کمر هستند. درد سیاتیک از از داخل کمر شروع می شود و به پشت باسن، پشت ران و سپس به پست ساق پا منتقل می شود.

معمولا در دیسک های کمر خفیف دردها به صورت دائمی نیستند. در این حالت بیماری مدتی درد دارد و مدتی هم خوب است.

ممکن است درد کمر با درد سیاتیک همراه باشد یا اینکه بیمار فقط درد کمر داشته باشد و برخی از بیماران نیز فقط درد اندام تحتانی داشته باشند.

دکتر رضا سنجری متخصص مغز و اعصاب و جراح ستون فقرات در جردن از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب و ستوان فقرات استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق شماره تماس: 09198379137 با ایشان ارتباط برقرار نمایید.
لازم به ذکر است با مراجعه به سایت و صفحه اینستاگرام دکتر رضا سنجری می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.  

پارکی دیسک کمر چگونه اتفاق می افتد؟

کمر هر انسانی در طی روز هشت هزار بار حرکت می کند. دیسک کمر به دلیل حرکات متناوب بدن انسان به تدریج فرسوده خواهد شد و همین باعث ایجاد ترک های ظریفی در دیسک کمر می شود. این ترک های دیسک معمولا در بدن انسان رخ می دهد اما بتدریج جوش می خورد و این خاصیت خود ترمیمی دیسک را نشان می دهد و هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد.

اما در بعضی از افراد به دلیله زمینه های ژنتیکی که دارند این ترک ها ترمیم پیدا نمی کنند و به مرور زمان بزرگتر شده و ترک ها به یکدیگر پیوند خورده و باعث ایجاد شکاف بزرگ در حلقه دیسک می شوند.

حرکت ناگهانی هسته دیسک ممکن است باعث گشادتر شدن شکاف شده و به این ترتیب باعث می شود پارکی دیسک کمر یا فتق دیسک کمر اتفاق بیفتد.

خطرناک ترین نوع دیسک کمر

همان طور که گفته شد دیسک کمر ممکن است در مهره های مختلف اتفاق بیفتد. ممکن است بین مهره 4 و 5 باشد که این مورد بسیار شایع است و درمان آن راحت تر از تزریقات ستون فقرات است.

مهمترین دیسک ها در بین مهره های L1 و L2 است. این دیسک که بین این مهره ها قرار دارد به دلیل اینکه نزیک به نخاع هستند جزء خطرناک ترین دیسک ها می باشند و در صورت عدم درمان ممکن است صدماتی را به سیستم ادراری و دفعی و جنسی وارد کند.

درمان دیسک کمر

 • در مرحله اول برای درمان دیسک کمر پزشک داروهای ضد التهابی یا مسکن برای درمان درد کمر تجویز می کند. این داروها ورم های اطراف ریشه عصبی را کاهش داده و باعث بهبود بیماری می شود.
 • استفاده از فیزیوتراپی نیز یکی دیگر را از راه های درمانی است که در این روش با گرم کردن و ورزش های مخصوص می توان دیسک را درمان کرد.
 • روش دیگری که برای درمان دیسک کمر موثر است، آب درمانی، تزریق داخل مفاصل ستون مهره ها یا اطراف ریشه های عصبی می باشد.
 • در صورتی که بیماری با این روش های درمان نشد، می توان با عمل جراحی لیزر یا عمل آندوسکوپی یا روش های عمل جراحی باز دیسک کمر درمان را انجام داد.

روش جراحی دیسک کمر

به جرات می توان گفت که 90 درصد بیمارانی که دچار بیماری دیسک کمر هستند با درمان های غیر جراحی درمان می شود و تنها 10 درصد آنها به درمان های غیر جراحی پاسخ نداده و نیاز به جراحی دارند.

در درمان به روش جراحی با توجه به نوع دیسک کمر از تکنیک های لیزری، RF و یا ازون درمانی که از درمان های جدید با حداقل عوارض هستند، استفاده می شود. اما ممکن است وضعیت جسمانی و شدت بیماری فرد به گونه ای باشد که نیاز به جراح دیسک کمر به روش باز داشته باشد.

علائم دیسک کمر و سیاتیک

توصیه های دکتر رضا سنجری متخصص مغز و اعصاب و جراح ستون فقرات به افراد مبتلا به دیسک کمر:

 • بهتر است بیشتر از 45 دقیقه ننشینید.
 • تکیه گاه مناسب برای کمر خود داشته باشید.
 • استرس و فشارهای روحی را از خود دور کنید.
 • سعی کنید به شکم نخوابید. خوابیدن به پشت و پهلو بهتر است.
 • از پوشیدن کفش های پاشنه بلند به صورت مداوم خودداری کنید.
 • لگن خاصره را تقویت کنید.

درد دیسک کمر چگونه است؟

درد ناشی از دیسک کمر به طور معمول بیشتر در ناحیه گردن و کمر احساس می شود. این درد ممکن است به سمت بازوها و دست ها یا به باسن و پاها منتشر شود. شما ممکن است دردی را تجربه کنید که: می آید و می رود و هر بار هفته ها یا ماه ها ادامه دارد یا منجر به بی حسی یا گزگز در بازوها یا پاهای شما می شود. به پایین باسن و کمر شما منتشر می شود. با نشستن، خم شدن یا بلند کردن بدن بدتر می شود. این درد می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد و با گذشت زمان بدتر شود.

علت دردهای دیسک کمر:

دیسک های ستون فقرات به طور طبیعی با بالا رفتن سن دچار فرسودگی می شوند. مخصوصاً بعد از 40 سالگی، بیشتر افراد دچار انحطاط دیسک می شوند. با این حال، همه از درد دیسک کمر رنج نمی برند. دیسک های ستون فقرات شما در دو حالت زیر همراه با درد هستند:

خشک شدن هسته:

دیسک ها به طور معمول حاوی یک هسته نرم هستند که بیشتر محتوی آب است. با بالا رفتن سن، این هسته به طور طبیعی مقداری از آب خود را از دست می دهد. این امر موجب نازک تر شدن دیسک‌ها می‌شود؛ در نتیجه آن ها مانند قبل ضربه ها را جذب نمی کنند.

پارگی یا ترک:

آسیب های جزئی می توانند باعث ایجاد ترک های کوچک در دیسک های ستون فقرات شما شوند. این آسیب اغلب نزدیک اعصاب است. آسیب ها حتی اگر جزئی باشند می توانند باعث ایجاد درد شوند. در صورت ترک خوردن دیواره بیرونی دیسک ستون فقرات، دیسک از جای خود بیرون می آید. این مشکل به عنوان فتق دیسک شناخته می شود؛ و می تواند اعصاب نخاعی را تحت فشار قرار دهد.

 

علت درد دیسک کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت درد ناشی از دیسک کمر، پزشک متخصص شما ممکن است با پرسیدن علائم شما شروع کند. سوالات می تواند شامل این موارد باشد: دردها از چه زمانی شروع می شوند؟ کجاها این درد را احساس می کنید؟ چه فعالیت هایی باعث بیشتر شدن درد می شوند؟ چه فعالیت هایی باعث کم شدن درد می شود؟ آیا در گذشته آسیب یا تصادفی داشت اید که باعث ایجاد این درد شود؟ آیا علائم دیگری همچون گزگز یا بی حسی دارید؟ چه اندازه می توانید راه بروید؟

پزشک شما ممکن است از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، CT یا MRI استفاده کند. این آزمایش ها می توانند وضعیت و تراز دیسک های شما را برای پزشک مشخص می کند. پزشک شما همچنین ممکن است معاینه ای فیزیکی را برای بررسی برخی موارد انجام دهد: عملکرد اعصاب: پزشک برای بررسی واکنش های شما از چکش رفلکس استفاده می کند. واکنش ضعیف یا عدم واکنش می تواند به این معنی باشد که اعصاب شما آسیب دیده یا فشرده شده است.

سطوح انتشار درد:

پزشک شما ممکن است نواحی خاصی از کمر شما را لمس کرده یا فشار دهد تا سطح درد شما را اندازه گیری نماید.

قدرت:

وجود ضعف یا کوچک شدن عضلات (آتروفی) می تواند به این معنی باشد که شما دچار آسیب عصبی شده اید یا دیسک های شما تحلیل رفته است.

دردهای ناشی از دیسک کمر چگونه درمان می شوند؟

برای درمان درد دیسک کمر معمولا، پزشک شما ابتدا گزینه های درمانی غیر تهاجمی را توصیه می کند. درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی:

شرکت در تمرینات تقویتی و کششی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده می تواند باعث بهبود درد ناشی از دیسک کمر شود.

داروها:

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، شل کننده های عضلانی یا استروئیدها  می توانند باعث بهبود درد ناشی از دیسک کمر شوند.

تزریق استروئید:

تزریق دارو در نزدیکی اعصاب ستون فقرات، دیسک یا مفاصل برای کاهش التهاب و درد دیسک کمر.

بدترین دیسک کمر چه نوعی است ؟

دیسک کمر در بارداری :

برای زنان در کنار هیجان انگیز بودن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در حالیکه خلق یک زندگی به واسطه بارداری یک موهبت الهی می شود. اما بدن مادر نیز بنابر خواستی که در طول سفر فرزند آوری متحمل می شود تحت فشار قرار می گیرد. یکی از مشکلات بدنی که ممکن است زنان در دوران بارداری خود را با آن مواجه کنند و آن را تجربه کنند، کمر و یا احساس درد در ناحیه کمر است.

توجه داشته باشید که فتق دیسک نباید به هیچ وجه تهدیدی مستقیم برای سلامتی شما و یا کودکتان تبدیل شود، زیرا درمان هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها به راحتی به تسکین درد خود کمک کنید. با زمان و افزایش سن انسان دیسک های غضروفی بین مهره ها در معرض فشار و فرسایش قرار می گیرند، به طوری که تکرار این فشارها ممکن است باعث شود از بین رفتن مایع ژلاتینی داخل دیسک و در نهایت تضعیف دیواره دیسک شود.دیسک کمر. و یا کمردرد در دوران بارداری مشکل معمولاً رایجی می شود و دلیل اصلی آن را می توان افزایش وزن مادر (خصوصاً در ماه های آخر بارداری) دانست.

در دوران بارداری افزایش افزایش به افزایش فشار در ناحیه کمر می‌تواند باعث ایجاد تغییرات دیگری در این دوران شود.

اندکی بیرون زدگی دیسک کمر در دوران بارداری خطرجدی برای مادر و نوزاد در بر ندارد، اما دیسک های کاملا برآمده و یا بیرون زده که همراه با درد شدید در پاها و یا بی حسی در انگشتان پا می توانند برای سلامت مادر در بارداری خطرناک باشند. و حتی احتمال بروز عوارض دائمی را برای مادر در بر داشته باشند.

یکی از مهمترین علائم و نشانه های دیسک کمر در دوران بارداری درد شدید و احساس می شود، این درد از پایین ستون فقرات شروع شده و به مرور لگن و پاها را درگیر می کند.لازم است که بارداری به‌ ندرت می‌تواند علت مستقیم ایجاد فتق دیسک در شما باشد.عوامل متعددی از جمله زمینه های بیماری ای، افزایش وزن، استرس زیاد، بلند کردن اجسام سنگین، وجود آسیب های وارد شده به این منطقه از قبل، پوکی استخوان و … می‌توانند در ایجاد فتق دیسک در دوران بارداری باشند.

 

افزایش سن:
دیسک کمر با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. امکان وقوع زنان باردار که بیش از ۳۰ سال سن دارند نسبت به سایرین بیشتر است و با افزایش سن می توان انتظار تخریب و یا سایگی طبیعی ساختارهای ستون فقرات را داشت.

اضافه وزن:

زنانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند و یا به اصطلاح اضافه وزن ممکن است بیشتر در معرض خطر قرار گیرند.

بیماری های زمینه ای:

اکثر زنانی که تنگی کانال نخاعی و یا سایر مشکلات مربوط به کمر را دارند، ممکن است از سایرین در دوران بارداری بیشتر فتق دیسک شوند.

با وجود تمام تفاسیر شناخت علائم دیسک کمر در دوران بارداری بسیار زیاد است. با توجه به اینکه کدام قسمت از ستون فقرات شما آسیب دیده است علائم پارگی دیسک می تواند متفاوت باشد

در ادامه برخی از علائم معمول فتق دیسک کمر در بارداری را برای شما ذکر کرده ایم:

• کمر درد مداومی که با انجام برخی حرکات خاص بدتر می شود
• اسپاسم عضلانی مکرر
• وجود مشکل در حرکت یا کاهش پذیرش دامنه حرکات
• وجود مشکل خواب به دلیل درد شدید ضعیف و بی حسی در اندام های تحتانی
• وجود درد شدید در ناحیه باسن و لگن.

نتیجه گیری

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. پس در ابتدا سعی کنید که از ابتلا به بیماری پیشگیری کنید. برای پیشگیری از این بیماری باید نکاتی را رعایت که از جمله می توان گفت ورزش کردن، کاهش وزن، بلند نکردن اجسام سنگین، هول دادن اجسام سنگین مثل اتومبیل یا بلند کردن اشاره کرد که با رعایت کردن آن ها می تواند از ابتلا به دیسک کمر پیشگیری کرد.

ورزش کردن ملایم در طی روز می تواند بدن را در فرم ایده آل قرار دهد و عضلات وضعیت طبیعی خود را حفظ کنند.

تغذیه سالم داشتن، استفاده از میوه و سبزیجات و لبنیات در وعده های غذایی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مقدار لازم، درست نشستن، خوابیدن و راه رفتن، هنگام مطالعه استفاده از میز مطالعه، لم ندادن هنگام دیدن تلویزیون و … از مواردی هستند که با رعایت آنها می توان از بروز بیماری های دیسک کمر و فشار به دیسک کمر، گردن و سایر قسمت ها جلوگیری کرد.

راه های ارتباطی با دکتر رضا سنجری

شماره تماس: 09198379137

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr_reza_sanjari

آدرس مطب: جردن (نلسون ماندلا) ، بالاتر از اسفندیار ، خیابان تندیس ، پلاک ۲ ، بیمارستان فوق تخصص تندیس

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ درد

دکتر رضا سنجری جراح مغزو اعصاب و ستون فقرات فارق التحصیل از دانشگاه تهران دارای سایقه بیش از ۲۵۰۰ جراحی دیسک کمر

دکتر رضا سنجری

جراح مغزو اعصاب و ستون فقرات

دکتر مصطفی سلیمانی فیزیوتراپیست مدیر بیمارستان تندیس

دکترمصطفی سلیمانی

فیزیوتراپیست

اپاندیموم از تشخیص تا درمان

میلومننگوسل در کودکی و جراحی آن در بزرگسالی

دیسک کمر در بارداری و خطراتی که ایجاد می کند

2 دیدگاه ‌ها

 • سلام و درود اقای دکتر من از بابت جراحی دیسک کمر مادرم بسیار سپاس گزارم مادرم بعد از یکسال جراحی دیسک کمر تونستن سلامتیشونو دوباره بدست بیارن واقعا که شما پنجه طلا واقعی هستین براتون ارزوی سلامتی دارم

  • سلام و درود دوست عزیز بسیار خرسندیم که مادر شما تونستن سلامتیشون رو بدست بیارن و از درد دیسک کمر راحت بشن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *